Zapraszamy Was do Zamku Książ na książęcy bal pośród świetlistych...
Czy wiesz że Woda Mineralna "Anka" od 2018r. należy do grona produktów Dziedzictwa Regionalnego Dolnego Śląska!
Rozpoczynając od dziś w najbliższych 4 dnia na stronie https://www.facebook.com/LOTAglomeracjiWalbrzyskiej zostaną zaprezentowane cztery videospoty LOT Aglomeracji...
W dniu dzisiejszym tj. 19.11.2020 r. w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju odbyła się konferencja prasowa w związku z ukończeniem dokumentacji projektowo kosztorysowen na odbudowę...
Nie jest znana dokładna data powstania Jedliny-Zdroju, a różne źródła podają czasami mocno oddalone w czasie daty, sięgając nawet do wieku XIII, gdy miał tutaj istnieć warowny gródek, wchodzący w skład granicznej linii obronnej księstwa świdnicko-jaworskiego. Bliższe nam dzieje związane są z tutejszymi źródłami mineralnymi, które znane były już prawdopodobnie w XVI wieku, ale leczniczo zaczęto je wykorzystywać dopiero w latach 20-tych XVIII wieku, gdy ziemię ze źródłami kupiła rodzina von Seherr-Thoss. Zlecili oni przeprowadzenie badań właściwości wód i wkrótce miejscowość zaczęła rozwijać się jako uzdrowisko.
„Po kościele widziałam plan nowego hotelu w Szczawnie, który będzie pod dachem za dwa tygodnie. Rozmawiałam z Keindorffem, naszym dyrektorem generalnym i architektem, oraz von Pohlem. Zamierzam wszystko zaprojektować sama, w tym len, srebro i porcelanę. Potrafię to zrobić lepiej i taniej niż oni. (…) Hotel powinien być zbudowany z drewna i kafli z miłymi, ładnymi heidelbergowskimi balkonami…” – pisała w swoim pamiętniku w listopadzie 1909 roku księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless (z domu Cornwallis-West), znana wszystkim jako księżna Daisy.
Zamek Książ - największy dolnośląski zamek i trzeci pod względem wielkości w Polsce - to majestatyczna budowla, która wywiera niezapomniane wrażenie swoją monumentalnością, zróżnicowaną architekturą i położeniem.Zamek był wielokrotnie niszczony, odbudowywany i przebudowywany. Na przestrzeni dziejów należał do wielu właścicieli, a największy wpływ na dzisiejszy jego charakter miała panująca tu rodzina Hochbergów.