Jezioro Bystrzyckie oraz zapora wodna na Jeziorze Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim

Jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach. Powstało na początku XX w. W celu uchronienia okolicznych miejscowości przed powodziami, w latach 1911-1914 wzniesiono potężną kamienną zaporę spiętrzającą wodę, stanowiącą do dnia dzisiejszego zabytek techniki. Zapora mierzy 44 m wysokości oraz 230 m długości. Powstały w ten sposób zbiornik wody jest w stanie zgromadzić około 8 mln litrów wody. Jezioro ma około 3,3 km długości, przy szerokości nie przekraczającej średnio 200 m, w najszerszym miejscu około 480 m. Poniżej zapory powstała niewielka hydroelektrownia.

Jezioro Bystrzyckie jest bardzo znanym i chętnie odwiedzanym przez turystów terenem rekreacyjnym. Wokół jeziora rozmieszczone są domki campingowe, pole namiotowe oraz zaplecza gastronomiczne. Jest idealnym miejscem zarówno na dłuższy wypoczynek, jak i na weekend.

Dzięki staraniom Gminy Walim w lipcu 2014 roku, swą działalność rozpoczęło długo oczekiwane miejsce do kąpieli nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim.

 

 

Powrót do listy
Jezioro Bystrzyckie oraz zapora wodna na Jeziorze Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim
, 58-321 Zagórze Śląskie