Zapraszamy do udziału w unikalnym projekcie, który ma na celu promocję lokalnych atrakcji turystycznych oraz aktywizację społeczności Aglomeracji Wałbrzyskiej. Dzięki wsparciu Samorządu...
Uzdrowisko rozwinęło się na przełomie XVII i XVIII wieku po odkryciu źródeł mineralnych u stóp Kobieli. W niżej położonych częściach obecnego miasta, w dolinie Bystrzycy i wzdłuż naturalnych traktów prowadzących w kierunku Kłodzka, Świdnicy i Wałbrzycha, znacznie wcześniej budowano zagrody wiejskie, w których osiedlali się drwale, cieśle, myśliwi, hodowcy bydła lub trzody chlewnej oraz ludzie trudniący się innymi dziedzinami rolnictwa i rzemiosła.
Osadnictwo na terenie gminy Stare Bogaczowice ma bogatą historię. Chwaliszów oraz Stare Bogaczowice po raz pierwszy wymienione są w dokumentach z 1228 roku w aktach związanych z założeniem klasztoru henrykowskiego.
Malownicza miejscowość w Sudetach położona w samym centrum Gór Suchych. Ten bezpośredni kontakt z naturą miał wielki wpływ na późniejszy rozwój osady. Do XIX wieku Sokołowsko nie wyróżniało się od innych wsi w regionie żyjących w cieniu położonego nieopodal zamku Radosno.