dodano: 03.02.2022

Nowa Ruda

Nowa Ruda: Raz pod niebem, raz pod ziemią W Nowej Rudzie można wspiąć się na punkt widokowy na Górze Świętej Anny, a potem zjechać głęboko pod ziemię, by zobaczyć pozostałości dawnej kopalni. Miasteczko na pograniczu Gór Sowich i Gór Stołowych ma jeszcze wiele innych oryginalnych atrakcji i miejsc godnych zobaczenia.  

Nowa Ruda leży między wzniesieniami Wzgórz Włodzickich, w dolinie rzeki Włodzicy. Uformowanie terenu dodaje miasteczku malowniczości. Jego urok można docenić oglądając panoramę Nowej Rudy z punktu widokowego na Górze Świętej Anny albo jadąc pociągiem. Najlepiej do Nowej Rudy wybrać się właśnie koleją. Trasa Kłodzko-Wałbrzych uchodzi za jedną z najładniejszych w Polsce. W drodze do Nowej Rudy pociąg przejeżdża wieloma tunelami i wiaduktami. Wysoki na 40 metrów wiadukt nad doliną Woliborki to imponująca konstrukcja, a wrażenie z przejazdu to dobra zapowiedź emocji, które będą towarzyszyć podczas odwiedzin w Nowej Rudzie.

Rynek za dnia i w nocy

Spacer po Nowej Rudzie najlepiej rozpocząć od Rynku. Otoczony kolorowymi kamienicami plac z neorenesansowym Ratuszem w jego centralnym punkcie ma na koncie tytuł Najładniejszego Rynku w Polsce. Budowle uzupełniają rzeźby – św. Floriana oraz Jana Chrzciciela w scenie chrztu Chrystusa w Jordanie.

Dzisiaj Ratusz pełni funkcje reprezentacyjne, ale dawniej w jego podziemiach przetrzymywano skazańców.

Zajrzyjcie do kawiarni przy Rynku – słynnej Białej Lokomotywy, w której można spróbować doskonałej kawy i wybornego ciasta. W centrum działa także Dobra Nowina, kawiarnia, której współwłaścicielką jest pisarka Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody.

Przy Rynku stoi noworudzki Zamek, chociaż od najbardziej reprezentacyjnej strony niewiele ma cech budowli warownej. Powstał w XVI wieku jako rezydencja rodu Stillfriedów na skarpie nad Włodzicą, lecz potem był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. W okolicy są ciekawe zaułki i klimatyczne uliczki.

Miasto polecamy zobaczyć również po zmroku, kiedy walory architektury podkreśla iluminacja.

Tkacze i górnicy

Przez stulecia Nowa Ruda rozwijała się jako miasto przemysłowe. Była ważnym ośrodkiem tkackim i górniczym. Pod koniec XX wieku zamknięte zostały zakłady włókiennicze, zlikwidowano kopalnie. Jednak w miasteczku dba się o relikty przeszłości.

Przy ulicy Nadrzecznej można obejrzeć Domy Tkaczy z XVII i XVIII wieku. To element trasy spacerowej po najstarszej części miasta. Jej ozdobą jest jedyna, wolnostojąca na Ziemi Kłodzkiej – kaplica loretańska.

Podczas spaceru po mieście można skorzystać z darmowej aplikacji (dostępnej w sklepie Play) pod hasłem Nowa Ruda, która pozwoli lepiej poznać jego przeszłość.

Punktem obowiązkowym na trasie wycieczki do Nowej Rudy jest Dawna Kopalnia, czyli muzeum górnictwa. To arcyciekawe miejsce, w którym prezentowane są dawne i bliższe współczesności sprzęty górnicze, skamieliny wydobyte w miejscowych kopalniach. Największą atrakcją jest trasa wytyczona korytarzami dawnego wyrobiska – ma około 700 metrów, oraz przejazd podziemną kolejką.

Poszukiwacze mocnych wrażeń mogą skorzystać z najwyższej w Polsce ścianki wspinaczkowej. Ma blisko 59 metrów i powstała na pokopalnianym szybie Nowy I.

Miasto i jego okolice dobrze widać także z wież widokowych na Górze Wszystkich Świętych i Górze Anny. Można tam dojść lub wjechać na rowerze. Z wież rozpościerają się widoki na Góry Sowie, Stołowe, Bardzkie i Wzgórza Włodzickie. Przy dobrej pogodzie dojrzy się nawet Śnieżkę.

W pobliżu kaplicy na Górze Anny przygotowane jest miejsce na piknik.

Od hymnu Japonii po Góry Literatury

Chlubą Nowej Rudy są wybitni twórcy związani z miasteczkiem. To miejsce urodzenia Franza Eckerta, XIX-wiecznego kompozytora, autora hymnu Japonii oraz Cesarstwa Koreańskiego.

W pobliżu Nowej Rudy ma swój dom Olga Tokarczuk. Noblistka jest patronką literackiego Festiwalu Góry Literatury, którego część wydarzeń organizowanych jest w Nowej Rudzie. W mieście powstaje także dom pracy twórczej dla pisarzy, to także inicjatywa autorki „Ksiąg Jakubowych”. Coraz częściej miasto przyciąga filmowców, artystów i ludzi kultury, którzy zainteresowani są otwarciem tu swoich biznesów i zamieszkaniem.

Latem w mieście odbywa się wiele imprez plenerowych, koncertów, pikników. Jednym z najbarwniejszych jest Międzynarodowy Festiwal Folkloru.

Nowa Ruda to również doskonała baza wypadowa do poznania atrakcji regionu. Miasto oplata sieć tras rowerowych, łatwiejszych oraz dla bardziej doświadczonych miłośników dwóch kółek.

Potencjał tego miejsca jest nieograniczony. Bliskość Czech, uzdrowisk, gór i atrakcji sprawia, że każdy znajdzie tu ofertę dla siebie.

 

Autor: Katarzyna Matuła

Powrót do listy