Kościół przy ul. Jana Pawła II

Dawny kościół ewangelicko - augsburski, należy obecnie do parafii katolickiej. Jest jedną z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Jego wysoka - 45 metrowa wieża, wyraźnie dominuje nad miastem.

 

Godziny otwarcia

Kościół wzniesiono w latach 1860 - 1863. Prace budowlane prowadzone były przez braci Silber i cieślę Mayera (wszyscy pochodzili z Wałbrzycha). Carl Krister - właściciel Jedlinki i uzdrowiska, przeznaczył na budowę 5000 talarów w złocie, a jego żona - Teresa Krister ofiarowała do kościoła zegar.

W efekcie prac budowlanych powstał kościół mający formę bazyliki, w stylu architektury berlińskiej, która inspirację czerpała z włoskiej architektury romańskiej. Wnętrze kościoła, swoim charakterem i rozwiązaniami wyraźnie nawiązuje do wnętrz bazylik starochrześcijańskich. W latach powojennych, liczba członków gminy ewangelickiej w Jedlinie Zdroju zaczęła się gwałtownie zmniejszać. W 1956 roku w gminie było 213 członków, a w 1966 roku - 34, a w 1976 roku wspólnotę ewangelicką tworzyły zaledwie 4 osoby. W efekcie - 9 maja 1976 roku w kościele ewangelicko - augsburskim odbyło się ostatnie nabożeństwo. Później przeprowadzono inwentaryzację, po której trzy dzwony, zegar i centralne ogrzewanie (podłogowe), oddano gminie ewangelickiej w Goleszowie. Pozostała część wyposażenia kościoła tj.: chrzcielnica z 1863 roku i organy z 28 rejestrami, przekazane zostały katolickiemu kościołowi w Hajnówce.

Przez wiele lat kościół był nie użytkowany i ulegał dewastacji. Nowy rozdział jego historii, rozpoczął się 12 lipca 2001 roku. Wtedy to świątynia przekazana została - w formie darowizny, przez Kościół Ewangelicko - Augsburski Rzeczpospolitej Polskiej, Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Św. Trójcy w Jedlinie - Zdroju.

Powrót do listy
Kościół przy ul. Jana Pawła II
JanaPawła II, 58-330 Jedlina-Zdrój
tel.: 74 8455 229