Spacerem po Zdroju

Pod względem uzdrowisk Dolny Śląsk nie ma sobie równych w Polsce. Początki leczniczego wykorzystywania wód datuje się na tym obszarze już na XIII wiek, a za czasem powstawały nowe miejsca służące poprawie zdrowia. Na opisywanym terenie odnajdziemy trzy malownicze uzdrowiska (dawniej było jeszcze uzdrowisko Stary Zdrój w Wałbrzychu) słynące z wyjątkowych walorów klimatycznych i wykorzystywanych przy zabiegach wód mineralnych. 

 

 

Szczawno-Zdrój to popularne uzdrowisko przylegające bezpośrednio do Wałbrzycha. Kuracja opiera się tutaj na tryskających w Parku Zdrojowym, wodach mineralnych, wykorzystywanych przy leczeniu schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych oraz problemów związanych z układem moczowym i pokarmowym. 

 

 

• W bezpośrednim sąsiedztwie Wałbrzych rozciąga się kolejne znane uzdrowisko – Jedlina-Zdrój. Podobno właściwości lecznicze tutejszych wód znane były już w XVI wieku, jednak ich praktyczne zastosowanie zaczęto wykorzystywać na większą skalę dwa wieki później, gdy ziemię ze źródłami kupiła rodzina von Seherr-Thoss. 

 

 

Sokołowsko to dawne uzdrowisko, kiedyś znana stacja klimatyczna, która specjalizowała się w leczeniu chorób płuc. Na podobieństwo tej małej miejscowości w Szwajcarii założono słynny kurort Davos. Największym obiektem Szczawno-Zdrój Sokołowska jest dawne sanatorium Grunwald. W pobliżu znajdują się park w stylu angielskim i wiele cennych domów mieszkalnych, a także niewielka cerkiew. 

Powrót do listy