Miasta do odkrycia - Wałbrzych, Świdnica, Kamienna Góra, Nowa Ruda
Zniszczenia podczas II wojny światowej nie dosięgły regionu wałbrzyskiego. Linia frontu zatrzymała się bowiem pod Strzegomiem, oszczędzając stare sudeckie miasta. Dziś możemy podziwiać zabytkowe starówki miejskie, których niektóre zabudowania pamiętają jeszcze odbywające się tu cyklicznie targi. Pozostałością po tych wydarzeniach są np. charakterystyczne kamienice z podcieniami w Wał- Kompleks Rzeczka - Sztolnie Walimskie Gdy mamy czas: W drodze powrotnej do Wałbrzycha możemy zatrzymać się w Jedlinie – Zdroju, w Pałacu Jedlinka, gdzie miała siedzibę paramilitarna niemiecka organizacja Todt, nadzorująca prace w podziemiach w ramach projektu RIESE. Dobrym pomysłem jest również podróż do Kamiennej Góry, gdzie w podziemiach pod Górą Parkową hitlerowcy mieli pracować nad projektem Arado - nową bronią, która miała zmienić oblicze II wojny światowej. Wałbrzych brzychu czy Kamiennej Górze, które wykorzystywano jako doskonałe miejsce do handlu lokalnie wytwarzanym płótnem. O miejscowych tradycjach kupieckich świadczą także symbole zamorskich kontaktów tutejszych kupców, takie jak rzeźba Neptuna na rynku w Świdnicy czy kamienica Pod Kotwicą w Wałbrzychu.
• Wałbrzych – miasto białego i czarnego złota To byłe miasto wojewódzkie, nazywane miastem czarnego i białego złota z uwagi na dominację dwóch gałęzi przemysłu – produkcji porcelany i wydobycia węgla kamiennego (wałbrzyskie kopalnie czynne były do lat 90. XX w.).
• Świdnica – rynek z tradycjami Świdnicką starówkę wyróżnia zabytkowa, zwarta zabudowa i zachowany w niezmienionym stanie od czasów średniowiecza układ urbanistyczny centrum miasta. Kolorowe kamienice, rzeźbione barokowe fontanny i odbudowana wieża ratuszowa, z której można podziwiać panoramę miasta są wizytówką świdnickiego rynku, na którym znajduje się Muzeum Dawnego Kupiectwa.
• Kamienna Góra – miasto tkaczy W Kamiennej Górze do dnia dzisiejszego zachował się oryginalny układ miasta oparty na centralnie położonym, prostokątnym rynku, z którego wychodzą krzyżujące się pod kątem prostym ulice. W rynku (Plac Wolności) zachowało się kilka barokowych kamienic z podcieniami. Ciekawostką Kamiennej Góry jest to, że ratusz znajduje się poza granicami rynku.
• Nowa Ruda - miasto czerwonego piaskowca Malownicze miasteczko nad rzeką Włodzicą u podnóża Gór Sowich. Dawniej był to duży ośrodek przemysłowy, po którym do dnia dzisiejszego odnajdziemy w panoramie wiele budynków górniczych. Wizytówką Nowej Rudy jest ciekawie położony rynek z neorenesansowym ratuszem wybudowanym z czerwonego piaskowca.
Powrót do listy