II RIESE w poszukiwaniu tajemnic II wojny światowej

Podczas II wojny światowej na terenie Gór Sowich oraz w Zamku Książ w Wałbrzychu była realizowana tajna inwestycja hitlerowskich Niemiec o kryptonimie „Riese” (z niem. Olbrzym). Rękami więźniów z obozu Gross-Rosen budowane Podziemia Zamku Książ były olbrzymie tunele. W latach 1943-1945 w podziemiach w Górach Sowich powstało sześć kompleksów, siódmy pod Zamkiem Książ. Cel inwestycji do dziś nie jest znany. Jedną z hipotez wyjaśniających przeznaczenie podziemi mogły być fabryki broni. Budowa kompleksu „Riese” nigdy nie została ukończona. Część podziemnych tuneli dziś przystosowana jest do zwiedzania. Podziemne Miasto Osówka

 

• Wycieczkę rozpoczynamy od zwiedzania podziemi Zamku Książ. Udostępniona dla turystów Trasa Turystyczna Książańskie Podziemia obejmuje część tuneli zlokalizowanych 50 m pod zamkiem. Jest ona wzbogacona o prezentacje multimedialne. Książańskie podziemia zwiedzamy z przewodnikiem przez około 45 minut. 

• Następnie opuszczamy Książ i kierujemy się w kierunku Gór Sowich (około 30 km) do Podziemnego Kompleksu Rzeczka powyżej Walimia. Tu zwiedzamy z przewodnikiem udostępnione sztolnie, przejście trwa około godziny. 

Podziemne Miasto Osówka znajduje się w północnej części wsi Sierpnica. To najbardziej rozbudowana część kompleksu Riese. Od września 2019 r. funkcjonuje tu nowa trasa multimedialna. Po zwiedzeniu tuneli warto skierować się na ścieżkę edukacyjną powyżej wejścia do sztolni. Odnajdziemy tam pozostałości niedokończonych militarnych budowli zewnętrznych.

 

Gdy mamy czas:

W drodze powrotnej do Wałbrzycha możemy zatrzymać się w Jedlinie – Zdroju, w Pałacu Jedlinka, gdzie miała siedzibę paramilitarna niemiecka organizacja Todt, nadzorująca prace w podziemiach w ramach projektu RIESE. Dobrym pomysłem jest również podróż do Kamiennej Góry, gdzie w podziemiach pod Górą Parkową hitlerowcy mieli pracować nad projektem Arado - nową bronią, która miała zmienić oblicze II wojny światowej.

Powrót do listy