Szlakiem zamków

Historie o zamkach dolnośląskich zaczynają się podobnie. Dawno, dawno temu, gdy na tych ziemiach rządy sprawowali książęta z linii Piastów Świdnicko – Jaworskich – na granicy ich księstwa i Królestwa Czeskiego budowane były warownie obronne. Ich najwięksi budowniczowie to książę Bolko I Surowy i jego wnuk Bolko II Mały. Z upływem lat zmieniały się tu granice państw, nadchodziły kolejne wojny i losy zamków były bardzo różne. Wiele warowni popadło w ruinę, inne spłonęły, jeszcze inne zostały zniszczone podczas wojen. Niektóre zamki, jak np. Książ, zmieniły się w rezydencje pałacowe.

• Zwiedzanie zamków zaczynamy od Zamku Książ. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce, który przyciąga swym malowniczym położeniem, imponującą barokową Salą Maksymiliana i historycznymi podziemiami z okresu II wojny światowej. 

• W pobliżu znajdują się romantyczne ruiny Starego Książa wybudowane pod koniec XVIII w. 

• Zamek Grodno to urokliwie położony, bogaty w legendy zamek piastowski, który w XVI wieku został rozbudowany w stylu renesansowym. Poznamy tu legendę o nieszczęśliwej księżniczce Małgorzacie, której szkielet straszy w lochach zamkowych. Obowiązkowo należy wejść na wieżę, z której rozpościera się malowniczy widok na okolicę. 

 

Gdy mamy czas:

Jeżeli ciekawi nas tematyka sudeckich warowni obronnych, warto także pojechać do gminy Głuszyca, skąd szlakiem żółtym z Grzmiącej możemy dojść do ruin zamku Rogowiec. Do zamku możemy dojść także różnymi szlakami od schroniska Andrzejówka, skąd odchodzi również czerwony szlak na zamek Radosno. Polecenia warte są także ruiny Zamku Cisy w Książańskim Parku Krajobrazowym – tu najłatwiej dojść z miejscowości Chwaliszów (gmina Stare Bogaczowice) szlakiem zielonym lub z wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze żółtym szlakiem spacerowym. Za najważniejszy dla początków miasta Wałbrzycha uważany jest zamek Nowy Dwór. Dziś podziwiać możemy tylko jego ruiny, gdyż zamek spłonął w XVI w. od uderzenia pioruna. Do ruin Nowego Dworu można dojść szlakiem żółtym z dzielnicy Podgórze w Wałbrzychu lub z Jedliny-Zdrój.

Powrót do listy