Wystawa "Przeciw Polskiej Republice Rad! Walka z bolszewikami i Cud nas Wisłą"

17.10.2020 - 29.11.2020
00:00

Wystawa Przeciw Polskiej Republice Rad! Walka z bolszewikami i Cud nad Wisłą ze zbiorów Antykwariatu Wu-eL Wojciecha Lizaka oraz Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie.

W Muzeum Dawnego Kupiectwa od 17 października do 29 listopada 2020 r. w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej będzie pokazana wystawa Przeciw Polskiej Republice Rad! Walka z bolszewikami i Cud nad Wisłą. Ekspozycję zrealizował dr Radosław Skowron na podstawie wyboru ikonografii i publikacji dr. Wojciecha Lizaka z Antykwariatu Wu-eL w Szczecinie, wzbogaconą o kolekcję broni z Muzeum Broni i Militariów Stanisława Gabrysia. Podstawową ideą wystawy jest zobrazowanie wojny polsko-bolszewickiej przy szerokim uwzględnieniu pochodzącego z epoki, autentycznego materiału źródłowego i ikonograficznego: plakatów, gazet i innych periodyków, zdjęć, map z projektowanymi granicami przyszłych państw i planów bitew. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja bolszewickich plakatów agitujących za tworzeniem światowej republiki rad oraz niemieckich, rosyjskich i polskich map pokazujących ruch różnych formacji wojskowych na wschodnim teatrze działań wojennych - rok po roku, miesiąc po miesiącu. A nawet dzień po dniu, godzina po godzinie w przypadku Bitwy Warszawskiej, która rozegrała się w dniach 13-26 sierpnia 1920 r. i zakończyła spektakularnym zwycięstwem Józefa Piłsudskiego, zwanym Cudem nad Wisłą. Ta 18 decydująca bitwa w dziejach świata zniweczyła bolszewicki plan podboju Europy i tym samym powstanie Polskiej Republiki Rad.
Na wernisażu wystawy w dniu 16 października 2020 r., o godz. 18.00 będzie można usłyszeć wykonanie Piosnki o Komendancie z 1920 r. autorstwa OR-OTA i Emila Młynarskiego w interpretacji Studia Piosenki La Chanson pod kierunkiem Dariusza Jarosa z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

Powrót do listy
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Rynek 37, 58-100 Świdnica
tel.: tel. 74/852-12-91
e-mail: kupiectwo@muzeum-kupiectwa.pl
www: www.muzeum-kupiectwa.pl