dodano: 05.01.2021

Głuszyca

Głuszyca (niem. Wüstegiersdorf) to dolnośląskie miasteczko wyjątkowej urodzie i burzliwej historii. Niezwykle cenną wartością Głuszycy jest jej położenie: w rozległej kotlinie górskiej, w otoczeniu malowniczych pasm Gór Sowich od strony wschodniej, a także Gór Suchych, części Gór Kamiennych – od strony zachodniej i Gór Wałbrzyskich – od północy.

Głuszyca wyrosła nad wartkim strumieniem Bystrzycy. Już w XIII w. na powierzchni kilku kilometrów wzdłuż rzeki rozmieściła się tzw. wieś łańcuchowa. Od połowy XVIII w. rozwijało się tu tkactwo a 1852 roku powstała pierwsza tkalnia mechaniczna. Trwałymi pomnikami przeszłości są ciekawe pod względem architektonicznym pałacyki i zabudowania willowe, stanowiące służbowe rezydencje właścicieli fabryk. W II połowie XIX wieku wieś stała się jednym z większych ośrodków włókienniczych Rzeszy Niemieckiej. Tradycje włókiennicze zostały odbudowane w latach powojennych. W latach 90-tych XX w. nastąpił upadek głuszyckiego przemysłu lekkiego. Priorytetem dalszego rozwoju miejscowości stały się turystyka i rekreacja, którym sprzyja atrakcyjne położenie geograficzne Głuszycy.

Magnesem przyciągającym turystów do Głuszycy jest Podziemne Miasto Osówka. Pochodzące z czasów II wojny światowej obiekty naziemne i podziemne sztolnie wydrążone w skale pod Osówką w masywie Włodarza stanowią część militarnego programu inwestycyjnego III Rzeszy w Górach Sowich, znanego pod kryptonimem „Riese”.

Na uwagę turystów zasługują także ruiny średniowiecznego, najwyżej położonego w Polsce zamku Rogowiec (870 m) w masywie Jeleńca ze wspaniałymi widokami na pobliskie góry.

Warto zobaczyć również kompleks pięciu stawów, położonych kaskadowo wzdłuż duktu leśnego do Przełęczy Marcowej w masywie Włodarza albo ładnie położony akwen wodny w wyrobisku skalnym po byłych kamieniołomach w Głuszycy Górnej.
Do aktywnego wypoczynku zachęca 150 km tras Strefy MTB Głuszyca, które stanowią część tras Strefy MTB Sudety.

 

Autor: Katarzyna Matuła

Powrót do listy