dodano: 22.12.2020

Mieroszów

Niewielkie miasteczko u podnóża Gór Kamiennych nad rzeką Ścinawką. Swój rozwój zawdzięcza położeniu na trasie handlowej pomiędzy Śląskiem i Czechami. W XIV wieku miejscowość zyskała na znaczeniu, gdy funkcje administracyjne z pobliskiego zamku Radosno przeniesione zostały na teren dzisiejszego Mieroszowa.

Nastąpiło wówczas nadanie praw miejskich osadzie i jej stopniowy rozkwit. Od XVI wieku Mieroszów wraz z okolicą wszedł w skład posiadłości Hochbergów z Książa. W XVIII wieku miejscowość rozwinęła się jako duży ośrodek tkacki. Położony na wzniesieniu centralny plac miasta otaczają barokowe kamienice pochodzące z XVIII wieku. Narożna kamienica pierzei północnej to klasycystyczny budynek, w którym obecnie jest siedziba władz. Z otaczających rynek kamienic warto wyszczególnić kamienicę nr 27 z bogatą fasadą ozdobioną w górnej części rzeźbami. Kościół św. Mikołaja pochodzi z XVI wieku. Wewnątrz znajduje się barokowe wyposażenie. Przy kościele wznosi się pastorówka z 1745 roku. Mieroszów jest również znanym ośrodkiem aktywnego wypoczynku.

Oprócz mnogości szlaków turystycznych w samym mieście można pojeździć na nowoczesnym obiekcie rowerowym Bike Arena lub wznieść się w powietrze korzystając z szybowiska na zboczach góry Jatki.

Autor: Katarzyna Matuła

Powrót do listy