Stado Ogierów Książ
Stado Ogierów Książ jest ośrodkiem hodowli koni rasy śląskiej oraz profesjonalnego sportu zaprzęgowego, ale również miejscem rekreacji. Zakład mieści się w wybudowanym w połowie XIX wieku unikatowym architektonicznie kompleksie budynków rozmieszczonych na planie czworoboku.
Pierwotnie były to stajnie Hochbergów, właścicieli położonego w sąsiedztwie Zamku Książ. W obiekcie znajdowały się: stajnia koni wierzchowych, stajnia koni powozowych, stajnia koni roboczych, stajnia ogierów czołowych, powozownia, kryta ujeżdżalnia. W 1936 r. obiekt przeszedł pod zarząd państwa, po wojnie stado wznowiło działalność w 1947 roku. Stadnina koni rasy śląskiej powstała w 1997 roku. Od 2013 r. Stado Ogierów Książ zostało połączone z Ośrodkiem Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim sp. z o. o. Obecnie są tu 23 ogiery oraz ok. 30 klaczy-matek. Mamy w ofercie sprzedaży wysokiej jakości materiał hodowlany: źrebięta, młodzież, licencjonowane klacze i ogiery oraz konie rekreacyjne. Stado oferuje hodowcom w dzierżawę ogiery rasy śląskiej. Swoją działalnością obejmujemy teren województwa dolnośląskiego i opolskiego, ale nasze ogiery stacjonują również w innych województwach.
Stado Ogierów Książ z racji posiadania przede wszystkim ogierów śląskich było i jest znanym w Polsce i w świecie ośrodkiem profesjonalnego sportu zaprzęgowego. W latach 70. i 80. sukcesy w powożeniu na arenie międzynarodowej i w kraju odnosił Władysław Adamczak. W 1985 r. bat przejął Czesław Konieczny, który w 1987 r. w Niemczech zdobył drużynowo brązowy medal na Mistrzostwach Świata, a następnie dwukrotnie złoty i tyle samo srebrny medal na Mistrzostwach Polski w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi. Od ponad 10 lat końmi śląskimi wyhodowanymi w SO Książ powozi Bartłomiej Kwiatek. Zdobył on 22 medale Mistrzostwa Polski oraz Mistrzostw Świata, m.in. indywidualnie srebrny medal podczas Mistrzostw Świata we Włoszech w 2010 r. natomiast w 2016 r. drużynowo podczas Mistrzostwa Świata na Węgrzech.
W scenerii zabytkowych obiektów Stada Książ odbywają się różnego rodzaju zawody i pokazy, m.in.: widowiskowa Dolnośląska Amatorska Liga Zaprzęgowa (eliminacje w maju, finał we wrześniu), w czerwcu Mistrzostwa Młodzieży Szkolnej i Akademickiej o puchar Zbigniewa Dąbrowskiego, w lipcu Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia im. księżnej Daisy von Pless oraz Krajowy Czempionat Koni Rasy Śląskiej, we wrześniu Międzynarodowe Mistrzostwa w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi oraz Zawody Międzynarodowe i Krajowe w Powożeniu. Organizujemy również trzy zaprzęgowe zakłady treningowe: dwa dla klaczy śląskich i jeden dla ogierów rasy śląskiej i innych ras.
Autor: Agnieszka Dochniak
Powrót do listy