Pałac Jedlinka

Pierwsze wzmianki o tej rezydencji pochodzą już z XIV wieku. Jej prawdziwy rozkwit rozpoczyna się w XVIII wieku, gdy właścicielem zostaje austriacki Feldmarszałek baron Hans Christoph von Seherr-Thoss. Losy Dominium Jedlinka są ściśle związane z uzdrowiskiem Jedlina – Zdrój, które zostało założone przez żonę von Seherr-Thossa, hrabinę Charlottę Maximillianę wywodzącą się ze znamienitego rodu von Pückler. Tannhausen w latach 20-tych i 30-tych kwitnie. Pieniądze zarabiane są głównie na turystach przybywających aby zażyć kąpieli w leczniczych wodach Bad Charlottenbrunn. Podczas wojen śląskich (1740 - 1763) przebywały tu dwie koronowane głowy, król Prus Fryderyk II Wielki oraz Leopold I, książę von Anhalt-Dessau. Pałac przez stulecia był siedzibą wielu znanych osobistości i rodów, w tym von Pückler, von Klitzing, von Maltzan i Boehm. 8 sierpnia 1861 roku Tannhausen zostało nabyte za 105 tysięcy talarów przez Carla Kristera, twórcę wielkości wałbrzyskiej porcelany. Wraz z nowym właścicielem rozpoczął się ważny okres dla tego majątku i dla kurortu. Wszystkie budynki: Pałac, browar, dom dla urzędników i dla służby, stodoły i obory zostały zburzone i zbudowane od podstaw w nowoczesnym, odpowiadającym swym czasom stylu. Na dachu browaru wzniesiono małą wieżyczkę z porcelanową głowicą i metalową chorągiewką przesuwająca się na wietrze, na której znalazły się inicjały właściciela - „C.K.”. Do dzieła Kristera należy także budowa kościoła ewangelickiego, domu pastora i cmentarza dla Jedliny – Zdrój i miejscowości należących do tej parafii.

Z miejscem tym związanych jest wiele tajemnic łączonych z siedzibą sztabu wojsk pruskich w czasie wojen śląskich aż po mroczny okres II Wojny Światowej. Od 1944 roku Pałac, jako obiekt specjalny pod kryptonimem „Willa Erika” pełnił funkcje sztabu organizacji Todt będąc częścią składową obiektu Riese.

Pałac zwiedzającym udostępnia wnętrza, które dziś są już jednym z nielicznych przykładów estetyki XIX wieku na Śląsku. W Komnacie Heraldycznej podziwiać można unikatowe eksponaty w skali kraju, między innymi zbiór almanachów gotajskich zawierających informacje heraldyczno-genalogiczne dotyczące szlachty ziem Śląska, Czech, Węgier, Austrii, Niemiec i Polski.

Pałac przygotował interesującą ofertę lekcji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Uczniowie mogą uczestniczyć w różnych zajęciach tematycznych: Porcelanowa przygoda.

W warsztacie u mistrza sztukaterii.

Odkrywamy wojenne tajemnice.

Marsz na orientację.

Przyrodnicza wędrówka z ekologią.

Pałac Jedlinka to również miejsce ciekawych wydarzeń kulturalnych oraz imprez. Tradycją jest już doroczny Bal Charytatywny organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdrój oraz Burmistrza Miasta Jedliny – Zdrój. Pałac również w tym roku organizuje konkurs historyczny „Śląskie zamki i pałace”. Gościliśmy również grupę młodzieży z warsztatów gitarowych „Gitara moją pasją” i uczestników II Zjazdu Eksploratorów.

Ciekawym projektem okazało się przedstawienie teatralne ,,Chryje z Polską" w reż. Macieja Wojtyszko oraz spotkanie autorskie z dr Jackiem E. Wilczurem, autorem publikacji krajowych i zagranicznych poświęconych tematyce II Wojny Światowej.

Książka Jacka E. Wilczura „Raport Wilczura” to jego raport z wielu lat wytrwałej, ciężkiej i nierzadko niebezpiecznej służby naszej Ojczyźnie – Polsce. To raport z ekspedycji badawczej Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce do poniemieckich podziemi w Górach Sowich w 1964 roku. Jak zapewnia Bartosz Rdułtowski – wydawca i organizator spotkania – czytelnicy nie będą rozczarowani lekturą „Raportu Wilczura”.

Więcej informacji na stronie internetowej www.jedlinka.pl.

 

Godziny otwarcia

 

 


 

Powrót do listy
Pałac Jedlinka
Zamkowa 8, 58-330 Jedlina-Zdrój
tel.: +48 74 845 40 07
e-mail: jedlinka@jedlinka
www: jedlinka.pl

Załączniki do pobrania:

Plakat przed Pałacem1.jpg [0 KB JPG]