Pomniki przyrody

Jedlina-Zdrój jest miastem uzdrowiskowym położonym w powiecie wałbrzyskim, na styku Gór Wałbrzyskich, doliny rzeki Bystrzycy i Gór Sowich.

Na terenie gminy ochroną pomnikową objęto 5 drzew. Pierwsze z nich - cis pospolity- rośnie przed budynkiem Domu Zdrojowego. Cis jest wysoki na 7 metrów, w formie dwupiennej o obwodzie 74+ 69 cm.

Przy ulicy Poznańskiej 3, za ogrodzeniem ,,Śnieżynki", rośnie pomnikowa sosna limba. Drzewo jest wysokie na 15 metrów, posiada pień oznaczony tabliczką o obwodzie 116 cm.

Na klombie przy ulicy Cmentarnej 1 rosną dwa pomnikowe drzewa: sosna limba i ambrowiec amerykański. Pień sosny limby mierzy w pierśnicy 160 cm. Jedyny na Dolnym Śląsku pomnikowy ambrowiec amerykański mierzy w obwodzie 145 cm.

Ostatnie pomnikowe drzewo - tulipanowiec amerykański - rośnie na terenie posesji przy ulicy Warszawskiej 3. Pień tulipanowca mierzy w obwodzie 213 cm, wysokość drzewa 25 metrów, brak tabliczki.

W dzielnicy Kamieńsk, w pobliżu stacji PKP Jedlina Górna znajduje sie pomnik przyrody nieożywionej- nieczynny łom odsłaniający komin wulkaniczny.

Powrót do listy
Pomniki przyrody
Plac Zdrojowy 1, Poznańska 3, Cmentarna 1 Warszawska 3, Park Południowy, 58-330 Jedlina-Zdrój