Palmiarnia

 

Ślub Marii Teresy Cornwallis-West, zwanej pieszczotliwie Daisy z Janem Henrykiem XV von Pless, który odbył się 8 grudnia 1891 roku w kościele św. Małgorzaty w Westminsterze, był wydarzeniem, o którym mówiło się w całej Europie u schyłku XIX wieku. Świątynia przybrana została palmami, a prezbiterium i ołtarz tonęły w białych kwiatach. Ślubną wiązankę panny młodej zrobiono z kwiatu pomarańczy. Księżna Daisy była miłośniczką pięknych i oryginalnych roślin. Młody małżonek prawdopodobnie już wtedy postanowił obdarować swą świeżo poślubioną żonę niezwykłym prezentem - zimowym ogrodem, znajdującym się nieopodal rodowej siedziby Hochbergów Zamku Książ, w ówczesnej wiosce Liebichau (dziś Lubiechów).

Realizację swego zamierzenia książę rozpoczął dopiero w roku 1898 ale faktyczna budowa palmiarni datowana jest na lata 1908- 1911 (część autorów sugeruje lata 1911- 1914). Budowa pochłonęła astronomiczną sumę 7 milionów marek w złocie. Na powierzchni 1900 metrów kwadratowych, oprócz palmiarni, wzniesiono również cieplarnie, ogrody utrzymane w stylu japońskim, rosarium, ogród owocowo-warzywny i obszar pod uprawę krzewów. Całe zamierzenie otrzymało nazwę zakładu ogrodniczego. Zaraz po zakończeniu prac budowlanych do Lubiechowa sprawdzono ok. 80 gatunków nowych roślin. Centralną częścią obiektu był 15-metrowy budynek, zbudowany z metalu i szkła, w którym zasadzono palmy daktylowe. Całość została otoczona jednokondygnacyjnymi oranżeriami. Na dachu palmiarni utworzono niewielką galeryjkę widokową. Można z niej było podziwiać panoramę okolicy. Najbardziej niezwykły był jednak budulec, którym wyłożono wnętrze palmiarni. Książę sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych, wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna. Duże kawały tufu wulkanicznego budowniczy rozbijali na mniejsze i tworzyli z nich groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami dla roślin. Prezent zauroczył Daisy. Natychmiast do Książa sprowadziła angielskich ogrodników i rozpoczęła zmianę wyglądu otaczających zamek tarasów i parku. Ogrody, utrzymane dotychczas w stylu francuskim, zastąpiła angielskimi. Pojawiły się ogromne ilości uwielbianych przez Daisy rododendronów. Sadzonki krzewów i roślin służących do zmiany wystroju zamkowego otoczenia dostarczała palmiarnia. Była ona również źródłem świeżych warzyw i owoców dla książęcej kuchni. Hochbergowie nie musieli już sprowadzać winogron, bananów, mandarynek i pomarańczy z południa Europy. Przez cały rok mieli również świeże pomidory, ogórki i kalafiory. Oczkiem w głowie księżnej pozostawało jednak rosarium. Uprawiano w nim m.in. róże o śnieżnobiałych płatkach, nazwane Daisy. Ich urodą księżna nie zamierzała cieszyć się sama. Niemal od początku istnienia palmiarni, obiekt był udostępniany zwiedzającym.

Fascynacja księżnej różami była tak duża, że drugie duże rosarium poleciła założyć na zamkowych tarasach.

Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Szczególną uwagę zwracają tu olbrzymie palmy i bogata kolekcja kaktusów.

 

Godziny otwarcia

 1 kwietnia - 30 września

poniedziałek - piątek: - kasa czynna w godz. 10.00 – 17.00
sobota - niedziela: - kasa czynna w godz. 10.00 – 18.00

 1 października – 31 marca

poniedziałek - piątek: - kasa czynna w godz. 10.00 – 15.00
sobota - niedziela: - kasa czynna w godz. 10.00 – 16.00

 Palmiarnia jest nieczynna dla zwiedzających w dniach:
- Pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych (święta ruchome)

- Dzień Wszystkich Świętych - 1.11.

- Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia - 25.12.

- Nowy Rok - 01.01.

 

 

 

Cennik

 

Bilet ulgowy - 5 zł

Bilet normalny - 8 zł

 

 

 

 

Powrót do listy
Palmiarnia
ul. Wrocławska 158, 58-306 Wałbrzych