18.10.2018

Uruchomienia Podziemnej Trasy Turystycznej pod Zamkiem Książ

15.10.2018 została uruchomiona dotąd niediedostępna dla turystów Podzimna Trasa Turystyczna 50 metrów pod zamkiem.

Po raz pierwszy w historii podziemia Zamku Książ zostały udostępnione do zwiedzania!

Podziemna trasa turystyczna to półkilometrowy odcinek, który z pewnością zaintryguje swoją różnorodną strukturą zarówno pod względem geologicznym, jak i historycznym. Podczas przejścia odwiedzający zobaczą potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra.

Trasa przebiega wzdłuż tarasów (przy miejscu poszukiwań domniemanego podziemnego dworca kolejowego) w kierunku budynku głównego zamku. Zakończenie pierwszej połowy trasy znajduje się przy zawale – wejściu do zasypanego szybu windowego, z którego wyjście znajdować się miało na Dziedzińcu Honorowym. Podczas zwiedzania turyści poznają m.in. tajemnice książańskich podziemi, teorie o celu ich powstania oraz tragiczną historię więźniów, których rękami te tunele zostały wydrążone.

Podziemia Zamku Książ zostały wybetonowane bardzo wytrzymałym cementem portlandzkim. Według  zapisków ulubionego architekta A. Hitlera, Alberta Speera, oraz innych dostępnych dokumentów nie jest wykluczone, że tunele mają jeszcze raz tak dużą powierzchnię jak ta, która jest nam dzisiaj znana tj.  3200m2 (co zostało zmierzone na podstawie betonu, który przywieziono do zamku).

Zejdź do podziemi Zamku Książ, jednego z najbardziej tajemniczych obiektów w Polsce, i zobacz co było skrywane przez ponad 70 lat.

Autor: Katarzyna Matuła

Powrót do listy